Home Zdravlje Jesenje blago: Pitomi ili divlji kesten – kako napraviti pravi izbor

Jesenje blago: Pitomi ili divlji kesten – kako napraviti pravi izbor

0
Jesenje blago: Pitomi ili divlji kesten – kako napraviti pravi izbor

Ne samo što je ukusan, nego je i zdrav – pitomi kesten je bogat je vlaknima, pa tako pomaže crevima da rade bolje, sadrži vitamin C i obiluje kalijumom koji je važan za regulaciju pritiska. Divlji kesten ima primenu u kozmetici, te kreme koje u sastavu imaju ovaj jesenji plod su se pokazale kao odlične za negu i revitalizaciju umornih i otečenih nogu. Takođe, naziv ne bi trebalo da nas zavara, jer divlji kesten nije srodan sa pitomim kestenom.

Pored opalog lišća i kišnog vremena, sinonim za jesen jeste pečeni kesten i često ga možemo pazariti kod uličnih prodavaca umotanog u papirne fišeke. Pitomi kesten je blago slatkog ukusa i ima široku primenu u kulinarstvu. Od njega može da se napravi pire, hleb, a odličan je dodatak salatama.

Možda bismo pomislili da su divlji i pitomi kesten rođaci, ali osim imena i nemaju puno zajedničkih karakteristika. Divlji kesten je listopadno drvo iz porodice javora i raste u parkovima. Pokazao se da ima lekovita svojstva a preparati od divljeg kestena povoljno utiču na proširene vene. Kreme sa ovim sastojkom su se odlične za negu otečenih nogu.

Pitomi kesten je takođe listopadno drvo, ali pripada familiji bukve. Njegova primena je dosta rasprostranjena i sudeći po sastavu, možemo ga podvesti pod super-namirnicu. 

Prepun hranljivih materija

Uprkos svojoj maloj veličini, pitomo kestenje je prepuno korisnih hranljivih materija. Oko desetak komada ovog jesenjeg ploda ima oko 206 kalorija i puni su vlakana važnih za probavu. Vlakna iz kestena mogu da doprinesu snižavanju nivoa lošeg holesterola i održavanju težine. Takođe imaju složene ugljene hidrate koji se polako vare, pa se kesten smatra sigurnim izvorom energije.

Bogatim je vitaminom C, koji čuva naš organizam, a pečeni kesten obiluje kalijumom koji je važan ze regulaciju pritiska i koristan je za osobe koje imaju problema sa hipertenzijom. Mnoge studije su pokazale da antioksidansi kestena, kao što su galna i elaginska kiselina, pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi.

Mnoge studije su pokazale da antioksidansi kestena, kao što su galna i elaginska kiselina, pomažu u regulisanju nivoa šećera u krvi.@ ededchechine/freepik

Primena u kuhinji

Brašno od pitomog kestena se koristi u toskanskim receptima kao dodatak palenti, slatkom hlebu, biskvitima, kolačima, supama ili sladoledu. U nekim kuhinjama kesten se koristi kao zamena za sladak krompir. Možemo da ga grickamo na ulici, ali mnogi obožavaju kesten pire koji se jednostavno pravi.

Sastojci:

300 grama pečenog i oljuštenog kestena
1 šolja vode
4 kašike šećera
2 kašike ekstrakta vanile

Priprema:

Stavite kestenje u šerpu sa vodom, šećerom i vanilom. Kuvajte, mešajući, oko pola sata. Sve izmiksajte u blenderu, prebacite u manje posude i kada se ohlade stavite u frižider. Dezert možete servirati sa šlagom.

RTbalkan.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here