Home Zdravlje Često vam se jede slatko? Evo šta vam tijelo poručuje i kako da izbjegnete nezdrave poslastice

Često vam se jede slatko? Evo šta vam tijelo poručuje i kako da izbjegnete nezdrave poslastice

0
Često vam se jede slatko? Evo šta vam tijelo poručuje i kako da izbjegnete nezdrave poslastice

Zašto žudimo za šećerom? Stručnjaci otkrivaju odgovor na ovo pitanje i pomažu vam da obuzdate tu želju.

Bilo da se radi o žudnji za sočnim komadom voća ujutru ili za komadićem tamne čokolade po podne, želja za šećerom može da vas pogodi u bilo kom trenutku, pa se neki od vas možda pitaju: Zašto žudim za šećerom? U potrazi za odgovorima, Jahu se obratio registrovanim dijetetičarima i stručnjacima za ishranu kako bi saznao odgovor i, što je najvažnije, šta možemo da uradimo da obuzdamo želju za šećerom.

“Smatram da se žudnja za šećerom javlja kada je vašem telu potrebno brzo povećanje energije“, kaže registrovani dijetetičar i osnivač Senta Health, Ali Bandijer. On dodaje:

“Ovo se može desiti kao rezultat nedovoljnog snabdevanja organizma gorivom tokom dana ili nedovoljnog odmora noć pre”.

Stručnjaci takođe kažu da potreba za slatkišima može ukazivati na nedostatak esencijalnih hranljivih materija kao što su hrom, magnezijum, cink, vitamini B, proteini i zdrave masti.

“Proteini i masti obezbeđuju stabilan i trajan izvor energije, pružajući konzistentno iskustvo za razliku od skoka šećera (glukoze)”, objašnjava dr Sara Olševski.

Evo znakova koji ukazuju na nedostatak esencijalnih hranljivih materija i na koje kažu da treba da pazite.

1. 
Nedostatak magnezijuma: Ako vaša žudnja za slatkišima teži ka čokoladi, možda imate malo magnezijuma.

“Istraživanja pokazuju da čak 30 odsto stanovništva ima nedostatak magnezijuma, a želja za čokoladom je povezana sa nedostatkom magnezijuma“, kaže Bandijer.

2. Nedostatak vitamina B: Bandijer takođe navodi nedostatak vitamina B (takođe poznatih kao gradivni blokovi zdravog tela) kao još jedan skriveni signal iza žudnje za šećerom, rekavši:

“Tijamin (B1), biotin (B7) i kobalamin ( B12) su ključni vitamini za metabolizam glukoze. Ako imate malo vitamina B, vaše telo može imati problema sa razgradnjom glukoze da bi proizvelo energiju, što može dovesti do toga da žudite za više šećera i jednostavnih ugljenih hidrata nego što je vašem telu potrebno.

3. Nedostatak cinka:

“Cink je ključni nutrijent koji igra mnoge uloge u našim telima, uključujući pomaganje varenju, nervnoj funkciji i energetskom metabolizmu“, kaže Kelsi Kosta, registrovani dijetetičar i konsultant za ishranu. Kada je nivo cinka nizak, to može dovesti do metaboličke disfunkcije, što može izazvati žudnju za hranom.

“Kada uključite više hrane bogate cinkom u svoju ishranu – pomislite na ostrige, slanutak, spanać, semenke bundeve i indijski orah – možete pomoći da efikasno upravljate žudnjom za šećerom“, dodaje ona.

4. Nedostatak hroma: Nikada niste čuli za hrom? Prema Kosti, to je esencijalni mineral koji igra ulogu u metabolizmu glukoze i proizvodnji energije.

“Kada je nivo hroma nizak, sposobnost tela da efikasno koristi glukozu iz hrane je smanjena, što može dovesti do fluktuacija nivoa šećera u krvi”, kaže ona. Ovo može izazvati žudnju za šećerom kada vaše telo pokušava da nadoknadi nedostatak energije traženjem brzog rešenja. Umesto da se okrenete šećeru, pokušajte da konzumirate hranu bogatu hromom kao što su brokoli, sok od grožđa, beli luk, krompir i boranija.

5. Nedostatak gvožđa:
 Ako ne dobijate dovoljno hem gvožđa iz izvora proteina kao što su meso, morski plodovi i živina, Bandijer kaže da bi to mogao biti razlog zašto se okrećete šećeru.

“Nedostatak gvožđa je obično povezan sa niskom energijom, a kada vaše telo pati od niske energije dovoljno dugo, žudite za šećerom za brzo povećanje energije“. Ne jedete meso? Gvožđe možete pronaći i u pasulju, suvom grožđu, kajsijama i spanaću.

6. Nedostatak omega-3:

“Pokazano je da omega-3 masne kiseline povećavaju nivoe dopamina, baš kao i šećer. Istraživanja sugerišu da povećanje unosa omega-3 može pomoći u smanjenju žudnje za šećerom koja dolazi od mozak koji želi više dopamina”, priča Bandijer. Jedan od najbržih načina da dobijete zdravu dozu omega-3 masnih kiselina? Jedite više ribe. Tačnije losos, zajedno sa tunjevinom, pastrmkom, sardinama i inćunima.

Što više šećera konzumirate, za više šećera žudite, pa Olševski preporučuje da ograničite ovu vrstu hrane u svojoj ishrani.

“Da biste sprečili želju za šećerom, uverite se da jedete uravnotežene obroke dosledno tokom dana. Jedite proteine, povrće, zdrave masti i ugljene hidrate iz celih žitarica ili skrobnog povrća u svakom obroku za optimalnu sitost i balans šećera u krvi; ako vam je potrebna užina, uverite se da kombinujete vlakna i proteine zajedno”, kaže ona.

Ostati hidriran je takođe ključ, jer se ponekad žeđ može zameniti za glad, što dovodi do žudnje. Olševski savetuje svoje klijente da piju dosta vode tokom dana i da, za optimalnu hidrataciju, uključe napitak za zamenu elektrolita koji ne sadrži dodatne šećere.

Bandijer favorizuje voće, lisnato zeleno povrće, proteine, losos, mlečne proizvode i orašaste plodove kao zdraviju alternativu slatkišima, čokoladi i drugim slatkišima.

“Da biste izbegli popodnevnu ili večernju želju za slatkim, pokušajte da uključite neke od ovih sastojaka u svoje obroke tokom dana“, kaže ona.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here