Najviše su tražene medicinske sestre, profesionalni vozači, medicinski specijalisti, radnici u građevinskom sektoru, osobe koje su zadužene za njegu djece, inženjeri u auto-industriji, navedeno je na sajtu ove agencije.
Na nivou specijalista i stručnjaka traženi su farmaceuti, arhitekte i profesije u IT sektoru.
U 2022. godini je zabilježen i nedostatak zaposlenih u sektoru usluga, ugostiteljstvu i u hotelijerstvu, a traženi su i radnici u metalurgiji i vozači autobusa, što je promjena u odnosu na 2021. godinu, kada u tim sektorima nisu zabilježena „uska grla“.
Broj zanimanja u kojima se bilježe nedostatak zaposlenih naglo je porastao 2022. godine. Nedostatak radne snage je zabilježen u 200 od oko 1.200 zanimanja, što je za 52 više nego godinu dana ranije.
Za svoju analizu nedostatka kvalifikovanih radnika njemačka Savezna agencija za rad i zapošljavanje razmatra oko 1.200 profesija i ocjenjuje ih na osnovu 14 indikatora.
O „uskom grlu“ se govori kada šest indikatora pretežno ukazuje na nedostatak radne snage. Ukupno 157 zanimanja se nalazi pod posebnim nadzorom, pošto su u njima moguća „uska grla“.
U ovu kategoriju spadaju, između ostalog, kancelarijski službenici, zaposleni u prodaji ili radnici u skladištu.
BONUS VIDEO:
Objava NIJEMCI ZABRINUTI, NEĆE IMATI KO DA RADI! Sve više deficitarnih zanimanja prenesena sa portala Aloonline.ba.