Ren se koristi kao začin, a što se tiče poboljšanja opšteg stanja organizma povoljno deluje na organe za varenje i disanje. Poznato je da sadrži čak pet puta više vitamina C od citrusa, te je odličan u borbi protiv prehlade.
Sveže izrendan koren rena se često koristi kao prilog mesu, te će mnogi reći da se odlično slaže uz pečenje, ali i sarmu. Dokazano pomaže organizmu da svari tešku i masnu hranu, pa i ne iznenađuje što je čest prilog na zimskim trpezama. Pored korenastog dela, u ishrani se koriste i listovi, sveži ili turšijama, u salatama ili kuvani.
Bogat je kalijumom, magnezijumom, cinkom i posebno vitaminom C – ima ga više od 100 miligrama u 100 grama svežeg korena. Ren sadrži sastojke glikozid, morozin, sinigrin, glutamin, koji mogu da deluju kao prirodni antibiotici. Primećena je i mala količina ugljenih hidrata, belančevina, i dobrih masti.
Ima diuretička svojstava, te može da pomogne kod izbacivanja kamena i peska iz bubrega. Delotvoran je kod gihta, prehlada i upale sinusa, a preporučuje se i za izbacivanje sekreta iz disajnih puteva. Stimuliše rad organa za varenje, smanjuje alergiju.
U narodnoj medicini ren se koristi za lečenje kašlja, a pomaže i kod promuklosti – u čaši tople vode razmutiti malo meda, pola kašičice sitno izrendanog rena i imamo napitak koji pomaže kod bolova u grlu.
Ko ne sme da ga koristi
Ren ima mnoga korisisna svojstva, ali treba ga umereno koristiti. Ne preporučuje se osobama, koje imaju problema sa akutnim upalama unutrašnjih organa. Takođe, pošto je jak diuretik, ne treba ga jesti u slučajevima dijareje i stomačnih virusa, a nije ni proporučljiv onima koji se baš znoje.
Namaz sa renom i pavlakom
Obično smo navikli da jedemo sitno izrendan ren koji se priprema sa sirćetom, solju i šećerom. Podjednako ukusna varijanta je i namaz koji se takođe jednostavno pravi.
Sastojci:
- 1 veći koren rena, sitno izrendan
- 1 pavlaka
- 2 kašike mleka
- 2 kašike sirćeta
- malo soli
Priprema:
Navedene sastojke sjedinjiti, dobro izmešati i mazati na tost.
RTbalkan.