BANJALUKA – Mađid Pajić konsultant iz Švajcarske koji se sa Vladom Republike Srpske spori za tri miliona maraka posredničke naknade u emisiji obveznica vrijednoj 300 miliona maraka na Londonskoj berzi, kazao je da nije vjerovao da će ostati neisplaćen te da nikada nije imao slično iskustvo, kao i da je u ovom poslu izgubio dvije godine života i poslovnu reputaciju, a da za to nije dobio ništa.
On je svjedočeći na suđenju po tužbi njegove firme „Synergy Wealth Managament“ iz Ženeve u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci rekao da ugovor o posredovanju nikada nije potpisan, ali da nije sumnjao da bi mogao ostati „kratkih rukava jer mu je ministarka finansija Zora Vidović rekla da o tome ne treba da brine.
„Vjerovao sam na riječ državnika, a iskustva koja sam imao do tada bila su pozitivna. Posao smo radili kako treba i nismo ništa sumnjali. Nacrt ugovora je bio odobren, ali nije potpisan. Međutim, nismo željeli da zbog toga uslovljavamo posao vrijedan 300 miliona evra. Tek kasnije sam čuo da je novac namijenjen nama isplaćen drugoj firmi, ja sam shvatio da smo prevareni“, kazao je Pajić.
On je ispričao da je u posao sa Vladom Republike Srpske ušao preko advokata Miloša Stevanovića, koji je obećao da će ga spojiti sa ministarkom finansija Zorom Vidović i organizovati im sastanak.
Sastanku sa Zorom Vidović prisustvovao i Igor Dodik
To se i desilo u oktobru 2019. godine, a sastanku je, kako je posvjedočio pored njih troje prisustvovao i Igor Dodik, sin predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Međutim, nije objasnio u kojem svojstvu.
Pajić je tu predstavio prisutnima kako će izgledati put Republike Srpske na međunarodnom tržištu, a nakon sastanka je dobio mandat da počne da ga istražuje i kontaktira banke preko kojih bi se zaduženje izvršilo.
„Na naš zahtjev, a kako bi se olakšao postupak otvorena nam je e-mail adresa sa domenom Vlade RS. Sa te adrese smo slali dopise bankama, a Snježana Rudić iz ministarstva finansija je dobijala sve kopije“, ispričao je Pajić.
Prema njegovim riječima, paralelno sa spremanjem Vlade za izlazak na Londonsku berzu, radilo se i na njegovom ugovoru.
Nacrt tog ugovora, tvrdi on, dostavljen je u novembru 2019. godine Zori Vidović, a ona se sa njim usmeno složila. U njemu je stajalo da Pajić ima pravo na plaćene troškove i naknadu od 0,5 odsto od visine realizovane emisije.
Na potpisivanje ga je slao sedam puta, a Vidovićeva se pravdala da problema neće biti te da se samo čeka saglasnost Vlade.
Pajić je ocijenio da je riječ o skromnoj naknadi, te da provizija za ovakve poslove ide i do pet odsto, a što je bio slučaj kada se Vlada RS zaduživala na Bečkoj berzi.
Kazao je da je komunicirao sa bankama iz Evrope i SAD-a, a da je rezultat toga bila njihova posjeta Banjaluci u maju 2020. godine, gdje su one predstavile svoje ponude.
U pitanju su banke „JP Morgan“, Raiffeisen International, Citibank, Societe Generale, a preko koje je na kraju i realizovana emisija.
Tom posjetom, Pajić smatra da je njegov posao kao konsultanta bio uspješno završen.
Ubrzo nakon toga dolazi do pandemije i sve staje. Pajić tvrdi da je cijelo vrijeme ostao na vezi sa Vladom Srpske, ali i sa bankama koje je obavijestio da će njegov klijent na tržište izaći početkom 2021. godine.
Međutim, u martu 2021. godine od njega je traženo da se više ne obraća bankama.
„Doživjeli smo razočarenje, ali ipak nismo to govorili bankama jer nismo željeli da srušimo emisiju obveznica. Nakon emisije smo se sastali sa ministricom Vidović ali je ona smatrala da nema osnova da nam se bilo šta plati. Ipak da uvaži naš doprinos, ponudila nam je 100.000 evra. Tražili smo 300.000, a kasnije poslali ugovor na 250.000 evra jer sam htio da izađem iz posla u kojem sam izgubio dvije godine života i potopio svoju reputaciju“, kazao je Pajić.
Rekao je i da sumnja da je kompaniji „Monet broker“ iz Banjaluke isplaćena naknada koja pripada njemu, a da se ime te brokerske kuće ni jednog momenta u cijeloj priči nije spomenulo, odnosno da nisu učestvovali ni u jednom dijelu postupka.
Kroz ispitivanje pravobranioca Nevenke Uletilović, Pajić je rekao da nije bio na „due diligence sastanku“, kao i da nije učestvovao u „kick off“ pozivu i pisanju prospekta, ali i dodao da to i nije bio njegov posao.
Kazao je i da je Vlada Republike Srpske mogla paralelno kontaktirati investitore i voditi ovaj proces bez njegovog znanja.
Zanimljivo pitanje imala je i sudija Danijela Šarčević. Nju je zanimalo da li je Pajić ikada usmeno ili pismeno upozoren da nije ovlašten za posredovanje u emisiji, na šta je odgovorio da nije.
Inače, na ročištu održanom prije nekoliko dana kao svjedok su se trebale pojaviti i ministrica Zora Vidović i njena pomoćnica Snježana Rudić, ali su pismeno opravdale svoj nedolazak.
Podsjećamo, CAPITAL je u junu prošle godine otkrio spor između Vlade Srpske i ove kompanije.
Iako su u Ministarstvu finansija Republike Srpske tvrdili da švajcarska firma nije učestvovala u bilo kojem segmentu emisije obveznica na Londonskoj berzi CAPITAL je zatim objavio i prepisku između njenog direktora i ministara Zore Vidović i Alena Šeranića, te njihovih pomoćnika, a koja ukazuje na nešto sasvim suprotno.
CAPITAL: Dejan Tovilović
Objava Pajić: Zbog posla sa Vladom RS izgubio sam reputaciju prenijeta sa portala Capital.ba – Informacija je capital.